2021 F1 KURALLARI: Açıklanan Temel Değişiklikler

Formula1 Haber

F1’in geleceği için yepyeni bir vizyon ortaya çıktı. Ama gerçekte ne değişiyor? Canınızı kurtarmak için tam anlamıyla yüzlerce sayfa boyunca düzenleme yaptık, bu yüzden sizi ana noktalardan konuşmamıza izin verin…

Daha iyi görünen arabalar…

formula 1 yeni kurallar.

Daha iyi görünen arabalar…

2021 F1 otomobilleri, radikal bir yeni tasarım felsefesine ve çarpıcı yeni görünüme sahip olacak – süpürme kaporta, basitleştirilmiş ön kanatlar, daha büyük arka kanatlar, alt gövde aerodinamiği, tekerlek uyandırma kontrol cihazları, basitleştirilmiş süspansiyon ve 18 inç jantlı düşük profilli lastikler.

Aynı zamanda, jantların, seyircilere bilgi sağlamak için dönen bir LED ekran paneli ile donatılması, aynı zamanda bir üstyapı gösterge paneli de önerilmesi teklif edildi.

Kısacası, bu araba türlerinin yatak odalarının duvarlarında poster isteyecekleri türden bir şey.

Her ne kadar estetik önemli bir konu olsa da, yukarıda belirtilen değişiklikler sadece kozmetik değil – birkaç yıldan beri, hem Formula 1 hem de FIA ​​daha yakından yarışabilecek arabaları tasarlamak için yorulmadan çalışıyor.

Bunun anahtarı, mevcut otomobillerin başka bir otomobilin deposunda çalışırken yaşadığı downforce kaybına bir çözüm bulmaktı. Başka bir arabanın arkasındaki kirli havada çalışan bir 2019 makinesi% 40’tan daha az bir kuvvetten kaybedebilir. Ancak, 2021 araba tasarımında bu oran% 5-10’a düşüyor ve hava akışının yeni arabalardan çıkması hem daha temiz hem de daha yüksek olmasını sağladı, bu da takip eden sürücüler üzerinde önemli ölçüde daha az etkiye sahip olduğunu gösteriyor; savaş.

Organizasyon Finansmanı

formula 1 finansmanı

İlk defa, Formula 1 sporu daha adil ve daha sürdürülebilir hale getirmek için harcama kısıtlamaları getirecek. Her yıl ekip başına yıllık 175 milyon ABD Doları tutarında bir maliyet limiti belirlenir ve izlenen performansı kapsayan her şeye uygulanır – ancak pazarlama maliyetleri, sürücülerin maaşları ve herhangi bir takımdaki ilk üç personelin hariç tutulması.

F1’in maliyet sınırı, F1’in büyük harcaması yapan ve daha az kaynağa sahip olanlar arasındaki artan harcama farkına ve bunun getirdiği performans performans farkına son verecek.

Daha az yükseltme, daha standart parçalar ve bileşenler için daha fazla limit

Yeni finansal kurallara ek olarak, teknik ve spor düzenlemelerinde bazı büyük değişiklikler var. Yarış hafta sonları boyunca araç yükseltmelerini ve sezon içi aero yükseltmelerini sınırlandırarak daha az rekabetçi bir şebekeye yol açabilecek maliyetli gelişim silah yarışlarını azaltmak için kurallar getirildi.

Ayrıca bazı standart parçaların (yakıt pompaları gibi), öngörülen tasarıma sahip parçaların (jant kapakları gibi) tanıtılması ve fren balataları gibi bazı bileşenlerin kaç kez değiştirilebileceği konusundaki kısıtlamaların getirilmesi de sağlanacaktır.

Güç üniteleri şimdi olduğu gibi aynı kalıyor, ancak her sürücü penaltıdan altı tane kullanabiliyorken, sezon başına sayıları sınırlı olan PU bileşenleri listesine egzoz sistemleri eklendi.

Otomobiller, yeni lastikler, maliyetten tasarruf etmek için şasi ve PU malzemelerindeki değişiklikler, daha fazla güvenlik önlemleri ve standart ve reçeteli parçaların piyasaya sürülmesi sonucunda 25 kg daha ağır olacaktır. Bu, arabaları başlamak için şimdi olduğundan daha yavaş yapacaktır.

Şanzıman tasarımı, araştırma ve geliştirme maliyetlerinden tasarruf etmek için donmuş yapılandırmalarla daha da kısıtlanacak. Bu arada, lastik örtüleri bir zamanlar önerildiği gibi hurdaya atılmayacak, bunun yerine kısıtlamalar da olsa 2021 ve 2022 için kalacaklar.

Kaynak : https://www.formula1.com/en/latest/article.2021-f1-rules-the-key-changes-explained.2dCtCkxNofk20K1B4rJwTk.html

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir