İlk sürücü incelemesi: 2020 Porsche Taycan Turbo, Tesla dışındaki EVs için bir sonraki adım

Elektrikli Araba Haber Technology

Porsche için zor bir çalışma, ilk araba sokağa çıkmadan önce yapıldı.

2020 Porsche Taycan, ilk tamamen elektrikli yönüne çevirmeden önce, sadece hepimiz efsanevi spor otomobil üreticisinin, elektrikli bir sedan inşa edebileceğini ve satabileceğini kabul etmemize izin verdi – aynı zamanda kaçınılmazdı. .

Göz açıp kapayıncaya kadar, Porsche elektrikli otomobilinin neredeyse tüm elektrikli otomobillerden daha hızlı şarj edebileceğini ve NBA seçim ve devir süresinden daha fazla içeriye sahip ekranlar olduğunu kabul ettik.

İki tonlu aktarımı, 2,5 tonluk muazzam ağırlığı ve eski bir dilden gevşek bir şekilde çevrilmiş, asla hatırlayamayacağımız bir şeyi ifade eden garip portmanteau “Taycan” ı kabul ettik.

2020 Porsche Taycan Turbo, elektrikli araçlar için bir sonraki evrimdir ve EV performansını düz çizgi hızlandırma ve parti numaralarını süper araba alemlerine zorlar. Tesla Model S için her ikisi de dört tekerleğe sahip otomobiller olması anlamında bir rakip – beş direksiyonu sayarsanız beş. Bunların ötesinde, Taycan ve Model S, güneş yüzeyinden ve ızgara peynirli sandviçten daha az benzerlik gösterir.

Porsche Taycan neredeyse dört kişiliktir, muhtemelen 250 mil civarında bir derecelendirme menzili vardır ve bir spor otomobilden çok daha fazlası gibi görünmüyor. Porsche, şüphesiz Taycan’ın kendisini kötü adlandırılmış bir yazılımla sürdüğünü iddia etmiyormuş gibi davranmıyor: sizden direksiyona geçmesini istiyorsanız, noktayı kaçırdınız.

Taycan zaten “elektrikli otomobil” işlerinin çoğunu yapmıyor. Elektrikle çalışan saf bir performans makinesi. Porsche’nın performans mühendisleri, kedi destekli bir arabanın daha iyi performans gösterebileceğini keşfetmişlerse, dünyanın tek bir tabed sürüsü üzerinde çalışan ilk dört kapısından bahsedeceğimizi hissediyorsunuz.

Aynı zamanda kediler açısından da 700’den fazla beygir gücü hakkında konuşmanın bir yolunu bulmalıyız.

Taycan Turbo’nun kalbi, yaklaşık 616 beygir gücü kombine yapan ön ve arka akstaki çift elektrik motoruna 93,4 kwh lityum iyon aküyü eşleştiren tamamen elektrikli güç aktarma organıdır. Başlatılan 2,5 saniye boyunca 670 beygir gücüne yükselen Taycan Turbo’da. İstediğinize bağlı olarak, 20 ila 60 hp arasında daha fazla güç tüketebilen daha güçlü ön invertör sayesinde, 2,5 saniye boyunca 750 hp’ye yükseltilen Taycan Turbo S’de.

Başlatma kontrolünün başlatılması, fren pedalını zemine sıkmak ve sağ ekranda bir mesaj görünene ve hoparlörlerden bir ton sesi gelene kadar gaz pedalına basmak kadar kolaydır. Oradan, Taycan Turbo’da, dünya 3.0 saniyede 60 mil / saat’e kadar bulanıklaşır. Turbo S’de şiddet yaşanıyor. Turbo S, 305 mm genişliğindeki arka lastikler sayesinde 2,6 saniyede 60 mil / saat hıza kadar inanılmaz bir güçle fırlatıyor; gözler bulanıklaşıyor ve akciğerler göğüs kafelerinin arkasına bastırılıyor.

İki vitesli arka şanzıman, Range, Normal ve Sport modlarında sorunsuz bir şekilde 50 mph civarında kayıyor, ancak Sport + modunda belirgin bir adım atıyor; özellikle de kulağa hoş gelmeyen yapay, bariton bir ses geliyor. (Şanzıman, Sport + modunda da benzer şekilde yapay bir kayma ile yaklaşık 25 mil hızla aşağı iner.)

Her ne kadar Taycan Turbo S ve Model S arasındaki resmi süre ikincinin kazananı bir kenenin yaklaşık onda üçte birine kadar gösterse de, Porsche’nin tutumu farklıdır. Arka lastikleri, Model S’nin 40 mm’lik kademeli kurulumundan daha geniştir ve Danimarka’da yağışlı havaya çıkmasına rağmen, Taycan Turbo S geniş lastik sayesinde hıçkırıksızdır. Tesla gibi, Porsche’nin lansmanı mecazi olarak ve kelimenin tam anlamıyla nefes kesici ve habersiz yolcular için potansiyel olarak zararlı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir